Wiosenny Clean: Usuwali stare warstwy farby i korozji. Kolejny „Clean” już za dwa tygodnie

Około 50 osób w sobotę dołączyło do akcji Wiosenny Clean. Grupa ochotników pomogła zaprowadzić porządki w Skansenie Morskim.

Liczba uczestników pozwalała na wyznaczenie kilku eksponatów, przy których pracowano. Na okręcie patrolowym ORP Fala była to armata AK-230, znajdująca się na rufie. Usuwano stare warstwy farb oraz korozji w celu przygotowania odsłoniętej w tej sposób powierzchni do malowania.
Podobne prace wykonywane były na Głównym Stanowisku Dowodzenia. Kilku z uczestników akcji pracowało przy eksponatach wydobytych ostatnio przez muzeum z Bałtyku w pobliżu naszego portu, w ramach projektu „Wraki Kołobrzegu”. Wolontariusze usuwali korozję z armaty Schnieder 7,5 cm oraz podstawy do Oerlikona, przygotowując je również do malowania. Natomiast załoga kapitana Krzysztofa Chodakowskiego „budziła” jacht „Orkan II” ze snu zimowego.

Podczas trwania wiosennych porządków uczestnicy mogli zwiedzać eksponaty zgromadzone w skansenie. Pracownicy muzeum oprowadzali chętnych po okrętach oraz odpowiadali na pytania. W przerwach między zajęciami można było skorzystać z ciepłych oraz zimnych napojów i posilić się czymś słodkim. Wszystkim pogoda i humory dopisywały.

– Bardzo dziękujemy za udział oraz zaangażowanie w trakcie akcji – mówią pracownicy muzeum.

Szczególne podziękowania grupom zorganizowanym: dzieciom z 1. Kołobrzeskiej Gromady Wilczków- Skauci Europy, młodzieży sekcji żeglarstwa z JKM „Joseph Conrad” w Kołobrzegu przy ZS w Gościnie, studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kołobrzegu, TPMOP licznie reprezentowanemu przez członków Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „PARSĘTA” w Kołobrzegu.

Kolejna okazja by dołączyć do akcji już za dwa tygodnie, 28 kwietnia. Wtedy odbędzie się ona na plenerze oddziału Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak 5. 

Wiosenne porządki organizuje Muzeum Oręża Polskiego z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (TPMOP). W tym dniu wielu pasjonatów historii oraz wolontariuszy (około pięćdziesięciu osób) stawiło się do prac mających przygotować skansen do otwarcia sezonu.

Fot. MOP Kołobrzeg

skansen morski 2 - Wiosenny Clean: Usuwali stare warstwy farby i korozji. Kolejny "Clean" już za dwa tygodnie skansen morski 3 - Wiosenny Clean: Usuwali stare warstwy farby i korozji. Kolejny "Clean" już za dwa tygodnie skansen morski 4 - Wiosenny Clean: Usuwali stare warstwy farby i korozji. Kolejny "Clean" już za dwa tygodnie skansen morski 5 - Wiosenny Clean: Usuwali stare warstwy farby i korozji. Kolejny "Clean" już za dwa tygodnie skansen morski 8 - Wiosenny Clean: Usuwali stare warstwy farby i korozji. Kolejny "Clean" już za dwa tygodnie skansen morski 11 - Wiosenny Clean: Usuwali stare warstwy farby i korozji. Kolejny "Clean" już za dwa tygodnie skansen morski 13 - Wiosenny Clean: Usuwali stare warstwy farby i korozji. Kolejny "Clean" już za dwa tygodnie skansen morski 32 - Wiosenny Clean: Usuwali stare warstwy farby i korozji. Kolejny "Clean" już za dwa tygodnie skansen morski  - Wiosenny Clean: Usuwali stare warstwy farby i korozji. Kolejny "Clean" już za dwa tygodnie

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend