XIII Targ Solny (+program)

You are currently viewing XIII Targ Solny (+program)

W sobotę rusza malowniczy i lubiany chyba przez wszystkich Hanzeatycki Targ Solny„Dotknij historii”. W tym roku już po raz 13.

Pomysłodawcą i koordynatorem Festyny jest znany społecznik, żeglarz, przewodnik turystyczny – Jarosław Jerry Bogusławski, który wraz z kołobrzeskimi nauczycielkami- Barbarą Hordyjewską i Lilianą Michalską, od 13 lat prezentują widzom historię, zwyczaje i kulturę Pomorza Zachodniego w formie żywej lekcji historii.

Targ nawiązuje do historii Kołobrzegu w czasach Piastów: Chrobrego i Krzywoustego oraz do lokacji miasta w 1255 r. Na festyn składają się prezentacje historyczne przygotowane przez profesjonalne grupy rekonstrukcyjne, pokazy walk oraz dziecięce stoisko historyczne pracujące w ramach „Klubu Historycznych Detektywów” w Szkole Podstawowej Nr 4 w Kołobrzegu.

Wydarzenie dofinansowane przez Gminę Miasto Kołobrzeg.

Targ Solny podzielony został na 3 tematyczne strefy:

I – Kraina mlekiem i miodem płynąca

Zobaczymy w niej: stoisko z miodem, woskiem i pszczołami, stoisko bartnika – pokaz leziwa i narzędzi do dziania barci oraz historia sycenia miodu; serowarów – pokazy robienia sera wraz z degustacją (sery kozie i krowie); piwowarów – przez 3 dni warzenie piwa i kosztowanie przez zwiedzających oraz prelekcje dotyczące historii rzemiosła- w tym ciekawostki z nim związane; Stoisko z solonymi śledziami – bogactwem ówczesnego Kołobrzegu. Na stoisku pułapki na ryby z wikliny i beczka tradycyjnie zasolonych śledzi do rozdania wśród widzów.

II – Jeden dzień w Średniowieczu

Zobaczymy m.in. stanowisko zwaryczy warzących sól z kołobrzeskiej solanki. 1000 lat temu byliśmy jedynym miastem z przydomkiem – salsae cholbergensis – solny Kołobrzeg. Sól potrzebna była i do solenia śledzi, i w gospodarstwie domowym. Takie gospodarstwo zaprezentuje Grupa „Historycznych Detektywów” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kołobrzegu. Młodzi pasjonaci historii pokażą nam jak mieli się ziarno na mąkę w ręcznych żarnach, wyrabia kaszę w stępie, pokazy pieczenia podpłomyków, sztukę obróbki kości i rogu drailą oraz wiolą, dwoma rodzajami wiertarek, tkanie krajek na bardku i tabliczkach tkackich, obróbkę skór czyli mizdrowanie kością na ławie garbarskiej, pokaz gry na rogu.

Zwiedzimy stoiska średniowiecznych rzemieślników:

Garncarza – pokazy robienia garnków z gliny i gotowych wyrobów z konkretnych znalezisk
Wikliniarza – wyrób koszy z korzeni sosny i świerku. Silnie przesycony żywicą materiał był odporniejszy na wodę i to z niego robiono kosze na ryby
Mincerza – wybijanie monet pomorskich z XII – XIVw.
Powroźnika – skręcanie lin dla żeglarzy – warsztaty dla widzów
Kowala – w kuźni pokazy robienia drobnych przedmiotów z żelaza
Rogownika – pokazy obróbki rogu i kości, gotowe kopie artefaktów (m.in. grzebienie kołobrzeskie i szachy z Sandomierza)
Stoisko z grami zabawami ze średniowiecza – warsztaty dla widzów: gry planszowe, zręcznościowe i terenowe.
Stoisko z przymierzalnią strojów, zbroi kolczej oraz narzędziami tortur – w tym pokazy i warsztaty dla widzów

III – Wojownicy

Stoiska z bronią – pokazy pojedynków i walk zbiorowych, strzelanie z łuku

Program
27-28 maja 2017 [ sobota – niedziela]
10.00 – 18.00
pokazy średniowiecznych rzemiosł, walki wojowników, warsztaty dla widzów,
archeologiczne odkrycia pochówków: szkieletowego i popielnicowego
pokaz wyrobu masła; warzenia soli z kołobrzeskiej solanki; pieczenia podpłomyków; kucia grotów i innych drobnych przedmiotów; odlewania elementów elementów brązu „na tracony wosk”;
Rzemieślnicy: garncarze, rogownicy, wikliniarze, mincerze, cieśle, młynarze, tkacze, browarnicy, powroźnicy, kowale…

Źródło:( ze zmianami i skrótami redakcji): Facebook/XIIITargSolny

Dodaj komentarz