Z posiedzenia miejskiej komisji: Szkoła bez telefonów komórkowych?

You are currently viewing Z posiedzenia miejskiej komisji: Szkoła bez telefonów komórkowych?

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uznała za zasadny punkt petycji przeciwko 5G dotyczący zakazu używania telefonów komórkowych na terenie szkół.

Fot. Zdjęcie ilustracyjne

Zalecenie, by uczniowie przełączali telefony w tryb samolotowy (bez sygnału komórkowego) podczas lekcji i nakaz wyłączenia telefonów podczas przerw z wyjątkiem sytuacji alarmowych, gdy kontakt np. z rodzicem jest konieczny, zostało pozytywnie zaopiniowane przez komisję Skarg, Wniosków i Petycji.

Jak zauważył prawnik to jedynie sugestia, całkowite zakazanie używania telefonów komórkowych byłoby ograniczeniem swobód obywatelskich. Przyjęcie przez radnych z miejskiej komisji tego punktu ma charakter programowy, wskazuje jedynie kierunek postępowania. Stanowisko radnych może jednak mieć wpływ na organizację zajęć w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest urząd miasta.

-Statuty szkół zawierają takie zapisy (dotyczące zakazu używania telefonów komórkowych – dop. red.). – mówił pdczas komisji radny niezależny, Jacek Woźniak – Są szkoły, w których rygorystycznie się tego przestrzega,  ale są szkoły, które sobie z tym problemem nie radzą i dlatego ten przekaz musi być wzmocniony. Jestem za tym, żeby szkoły były wolne od telefonów komórkowych.

Jak zauważyła radna Małgorzata Grotto (zawodowo pedagog w jednej z kołobrzeskich podstawówek) takie zarządzenia w szkołach były już wprowadzane. Ich wyegzekwowanie było jednak trudne.

-To nie jest kwestia radzenia sobie szkoły z tym tematem lub nieradzenia. Trudno jest wyegzekwować taki nakaz, bo sami rodzice często nie wyrażają zgody, by ich dziecko nie mogło w przerwie korzystać z telelefonu – zauważyła radna.

Petycję przeciwko 5G do prezydent Kołobrzegu wysłała Koalicji Polska Wolna od 5 G. Jednym z jej punktów był właśnie apel, by w szkołach zakazać używania telefonów komórkowych. O samej petycji więcej pisaliśmy  TUTAJ. Była ona przedmiotem obrad dzisiejszej komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Dodaj komentarz