Zestaw rakietowy Łuna-M przyjechał do Rogowa

We wtorek i środę (29 i 30 października) do Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie, oddziału Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przyjechał taktyczny zestaw rakietowy 9K52 znany jako Łuna-M, w kodzie NATO Frog-7A, składający się z dwóch ośmiokołowych samochodów ZIŁ-135LM wraz z rakietą do przenoszenia głowic jądrowych.

Źródło: Muzeum Oręża Polskiego.

Jest to zestaw produkcji radzieckiej w służbie Wojska Polskiego, przystosowany do wystrzeliwania rakiet o zasięgu do 68 km, także z głowicami jądrowymi. Łuna-M weszła na stan Wojska Polskiego w 1966 roku. Polska zakupiła 49 takich zestawów. Ostatecznie, wycofana z użytku w 2001 roku.

Zestaw jest depozytem z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Pojazdy do przewozu zestawu zostały użyczone przez Sztab Generalny WP, a sam transport zapewnił 8 batalion remontowy w Kołobrzegu. 

– Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ten wyjątkowy zabytek trafił do Rogowa, a szczególnie Pawłowi Żurkowskiemu – dyrektorowi Muzeum Wojska Polskiego, Panu ppłk Tomaszowi Ogrodniczukowi – szefowi Oddziału Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oraz Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego i Ministerstwu Obrony Narodowej. – mówi dyrekcja placówki.

m IMG 7533 - Zestaw rakietowy Łuna-M przyjechał do Rogowa

m IMG 7571 - Zestaw rakietowy Łuna-M przyjechał do Rogowa

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend