20 sierpnia, bazylika, Festiwal „Muzyka w katedrze”, godz. 20.30, bilet 40 zł

You are currently viewing 20 sierpnia, bazylika, Festiwal „Muzyka w katedrze”, godz. 20.30, bilet 40 zł

Przedostatni koncert sierpniowy to koncert niekwestionowanej gwiazdy festiwalu. Avi Avital – izraelski wirtuoz mandoliny, który sztuki gry na tym instrumencie uczył się w Padwie, od jednego z najważniejszych mandolinistów w historii muzyki współczesnej Ugo Orlandiego.

Jest pierwszym mandolinistą, któremu kontrakt płytowy zaproponowała firma Deutsche Grammophon i pierwszym mandolinistą nominowanym do nagrody Grammy. Ekskluzywny artysta Deutsche Grammophon, dokonał pięciu nagrań dla wytwórni (w tym „Vivaldi” 2015 r. nagrodzona ECHO Klassik), nagrywał także dla Naxos i SONY Classical.

Występy mandolinisty zelektryzowały publiczność na całym świecie, oklaskiwano go w najlepszych salach koncertowych m.in. w Pekinie, Londynie, Berlinie, Paryżu, Zurychu, Barcelonie,Wiedniu, Nowym Jorku. Występuje z renomowanymi światowymi orkiestrami. Napisano dla niego ponad 100 współczesnych kompozycji, w tym 15 koncertów. Współpracuje z dyrygentami takimi jak Zubin Mehta, Kent Nagano, Osmo Vänskä, Ton Koopman i Giovanni Antonini. Jest stałym gościem międzynarodowych prestiżowych festiwali. Avi Avital gra na mandolinie wykonanej przez izraelskiego lutnika Arika Kermana.

Towarzyszyć mu będzie Łukasz Kuropaczewski – polski gitarzysta klasyczny utytułowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami w konkursach w Polsce i na świecie. Występował z recitalami w wielu krajach Europy, obu Ameryk, w Japonii, Chinach. Często występuje jako kameralista – m.in. z Orion String Quartet (USA) i czołowymi polskimi i zagranicznymi instrumentalistami. Nagrał pięć CD. Trzy ostatnie (Polish MusicAqua e Vinho i Nocturnal ) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk. Dokonał wielu premier polskich i światowych kompozytorów. Wykładał na University of Pennsylvania w Filadelfii, obecnie na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas festiwali gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. Gra na gitarach Rossa Gutmeiera (USA) i Leszka Gajdzika. Używa strun Savarez Alliance Corum. W programie koncertu m.in. Siedem pieśni hiszpańskich Manuela de Falli, Tańce rumuńskie Beli Bartoka, kompozycje Ludwiga van Beethovena, Johanna Sebastiana Bacha i in.

Bilety na koncert w cenie: 40 zł normalne i 35 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl. Przypominamy o obowiązujących rygorach sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa: prosimy o zabranie ze sobą maseczki zasłaniającej nos i usta oraz zajmowanie miejsc wskazanych przez organizatorów.

Dodaj komentarz