26 czerwca, koncert „Wspomnienia dawnych lat”, RCK, wstęp wolny

You are currently viewing 26 czerwca, koncert „Wspomnienia dawnych lat”, RCK, wstęp wolny

Koncert jubileuszowy jednego z najstarszych chórów miejskich, wywodzącego się z pokolenia kołobrzeskich Pionierów, chóru „Pionier”, który w tym roku obchodzi swoje 40.te urodziny.

Chór powstał  z inicjatywy Klubu „Pioniera” w roku 1984.  Kierownikiem jest  Krystyna Gawlik. Od roku 2005 wspiera go Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta (wcześniej  Miejski Ośrodek Kultury w Kołobrzegu).  W szeregach chóru usłyszeć można członków Stowarzyszenia Klubu Pioniera, których jest niestety coraz mniej z upływem lat, ale wspierani są przez swoich sympatyków i miłośników pieśni chóralnej.  W wykonaniu chóru  usłyszeć można piosenki pionierskie z Kołobrzegiem w roli głównej,  marynistyczne, patriotyczne, ludowe i in. Koncertuje on zarówno dla miasta jak i dla publiczności Uzdrowiska, bierze udział we wspólnych koncertach kołobrzeskich chórów i przeglądach amatorskiej twórczości seniorów. Podobnie jak Stowarzyszenie, przyczynia się do integracji środowiska kołobrzeskich pionierów i krzewienia pamięci o powojennych latach Kołobrzegu.  W 2014 roku chór wziął udział w Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznej Działalności Seniorów ARS 2014 organizowanym przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jako jedyny zespół w swojej kategorii chór „Pionier” zakwalifikował się do ogólnopolskiego przeglądu w Bydgoszczy, zdobywając tytuł Laureata. Ma również na swoim koncie wyróżnienia zdobyte w tym przeglądzie, ale też laury Powiatowego Przeglądu Zespołów Śpiewaczych i Kapel Ludowych w Byszewie oraz Prezentacjach Piosenki Patriotycznej i Wojskowej odbywających się latem w koszalińskim amfiteatrze. W programie jubileuszowego koncertu znajdzie się miejsce na promocję płyty okolicznościowej, z ulubionym pionierskim repertuarem, który będzie można zachować dzięki temu na dłużej. Będą więc typowe pieśni pionierskie opowiadające o blaskach i cieniach życia w rodzącym się ze zgliszczy wojennych do życia mieście, utwory o tematyce morskiej, nierozerwalnie związane z Kołobrzegiem, ale także melodie wspominające młodość. W programie tego wyjątkowego koncertu znajdzie się również niespodzianka, nie tylko dla publiczności!

Koncert przygotowała kierująca chórem muzycznie i dyrygować będzie Jolanta Wójcik-Oszmaniec. Akompaniował będzie Krzysztof Subocz.

Dodaj komentarz