Dzień Sybiraka: Uroczystości pod Ścianą Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu na kołobrzeskim cmentarzu

Sybiracy zapraszają w sobotę (14 września) pod Ścianę Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu na kołobrzeskim cmentarzu, gdzie o godz. 12.00 odbędą się jubileuszowe uroczystości 80 rocznicy agresji Związku Sowieckiego na wschodnie rubieże Rzeczpospolitej.

Na podstawie tajnego aneksu stanowiącego załącznik tzw. paktu Ribentrop Mołotow Armia Czerwona 17 września 1939 roku przekroczyła na całej długości ówczesną granicę Polsko-Sowiecką. Rozpoczęły się aresztowania, represje i wywózki na Sybir. Gehenna zesłańców trwała ponad 6 lat, a czasem i dłużej. Rosjanie bezskutecznie próbowali zabić u zesłańców nadzieję powrotu do ojczyzny. To nigdy się nie udało Sybiracy bez marzeń o powrocie nie znieśliby warunków, do których zostali siłą wepchnięci. Nadzieja spełniła się w 1946 roku, kiedy to podpisano rządowe porozumienie w sprawie dalszych losów Polaków deportowanych w głąb Rosji. Wracali wynędzniali, obdarci, bez żadnego dobytku. Było to ostateczne rozstanie nie tylko z gościnną, w cudzysłowie, sowiecką ziemią, lecz niestety także z ziemiami polskimi skąd się wywodzili, gdzie się urodzili i gdzie spoczywały prochy ich przodków.

Ważną częścią obchodów będzie msza św. intencji Sybiraków i ich rodzin w dniu 15.09.2019 o godz. 10 w kołobrzeskiej Bazylice Katedralnej.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend