Hok i Gromek komentują pieniądze dla TVP i gest Lichockiej

Kołobrzescy parlamentarzyści – Marek Hok (Sejm) i Janusz Gromek (Senat) – skomentowali ostatnie wydarzenia w Sejmie. Przypomnijmy, w czwartek Sejm zdecydował, że TVP i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa 2 mld zł. Po głosowaniu posłanka PiS Jolanta Lichocka pokazała opozycji, która głosowała przeciw transferowi pieniędzy do mediów publicznych, wulgarny gest środkowym palcem.

W czwartek projekt wrócił do Sejmu, po tym jak zakwestionował go Senat – marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaproponował, by zamiast na telewizję i radio sprzyjające PiS, pieniądze te przeznaczyć na onkologię.

Jednak w czwartek wieczorem posłowie PiS, którzy mają większość w Sejmie, zdecydowali, że prawie dwa miliardy złotych dosatną media publiczne.

Dziś te wydarzenia skomentowali kołobrzescy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej – poseł Marek Hok i senator Janusz Gromek

– Nowych zachorowań jest 170 tysięcy rocznie, umiera około 100 tysięcy, obecnie w Polsce ponad milion osób choruje na choroby nowotworowe – wyliczał poseł Marek Hok – 2 miliardy złotych, o których mówimy, mogłyby szybko poprawić sytuację chorych. Dziś dostępność do najnowszych technologii i najnowszych leków w Polsce jest na poziomie 50 procent tego co mają pacjenci na całym świecie czy w Europie. Już 850 milionów złotych wystarczyłoby, aby polscy pacjenci mieli dostęp do tych najnowszych technologii i leków, do których mają dostęp pacjenci w innych państwa, a u nas tylko z powodów ekonomicznych są niedostępne. Wydatki w Polsce na leczenie pacjentów onkologicznych wynoszą 45 euro, w Czechach 80, a we Francji 150 euro per capita (na osobę – dop. red.). Za te pieniądze, które zostały przekazane TVP można by wyszkolić 4 tysiące nowych lekarzy onkologów i 60 tysięcy pielęgniarek.

Poprawek opozycji było więcej. Poseł Hok wymienił niektóre z nich: 80 milionów złotych na dofinansowanie in vitro. Sejmowa opozycja chciała wrócić do programu finansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego. Jak wyliczyli, tylko dzięki temu programowi w dwa lata urodziłoby się nawet 5 tys. dzieci. 100 mln zł chcieli przeznaczyć na leczenie psychiatryczne zwłaszcza najmłodszych, a 20 mln zł na opracowanie programu leczenia demencji starczej i choroby Alzheimera. Wszystkie te propozycje przez sejmową większość zostały odrzucone.

-Propozycja z Senatu już wyszła, aby te pieniądze przeznaczyć na ważniejszy cel na leczenie Polek i Polaków, na badania.– powiedział Janusz Gromek, a obraźliwy gest posłanki PiS skomentował: – Jest to sytuacja bardzo żenująca i gardząca opozycją i naszym pomysłem, by przeznaczyć te pieniądze na służbę zdrowia. Ten gest nie był tak naprawdę skierowany do nas, do parlamentarzystów, ale był skierowany do chorych i ich rodzin.

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend