Kulisy niedawnej akcji CBŚP w centrum Kołobrzegu. Wiemy już za co zatrzymano trzy osoby

You are currently viewing Kulisy niedawnej akcji CBŚP w centrum Kołobrzegu. Wiemy już za co zatrzymano trzy osoby

17 lipca kołobrzeżanie byli świadkami akcji antyterrorystów w centrum Kołobrzegu (okolice hotelu Skanpol). W samo południe policjanci z CBŚP zatrzymali kobietę i mężczyznę podróżujących samochodem marki renault megane. Policja ujawniła właśnie szczegóły zatrzymania.

Była to wspólna akcja Policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach oraz funkcjonariuszy śledczych z Komendy Powiatowej Policji, którzy rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się włamaniami na konta bankowości elektronicznej. Efektem współpracy policjantów z różnych wydziałów, jednostek i województw było zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie trzech osób.

Za skradzione pieniądze kupili 14 sztabek złota

Jak ustalili śledczy, sprawcy przełamali zabezpieczenia sieci internetowej jednego z banków świadczących usługi bankowości elektronicznej i dokonali nieautoryzowanych transakcji bankowych. W ten sposób wyprowadzili ponad 718 tys. złotych z kont podmiotów gospodarczych z południowej Wielkopolski.

Jak ustalono, przestępcy po przelaniu w dniu kradzieży nielegalnie wyprowadzonych środków pieniężny na ustalony rachunek bankowy, dokonali z niego zapłaty za zamówione dzień wcześniej 14 sztabek złota, które jeszcze tego samego dnia odebrali w województwie śląskim. Członkowie grupy byli dobrze zorganizowani, posiadali profesjonalny sprzęt komputerowy z mobilnym dostępem do Internetu, sfałszowane dokumenty tożsamości, korzystali ze zduplikowanych kart SIM i poruszali się pojazdami z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi.

Zatrzymano w sumie trzy osoby

Efektem współpracy służb było zatrzymanie 17 lipca trzech osób, mieszkańców województwa mazowieckiego, w wieku od 26 do 29 lat. Zatrzymania miały miejsce jednocześnie w Warszawie oraz Kołobrzegu. Brali w nim udział śledczy z komend wojewódzkich w Katowicach i Poznaniu oraz policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Szczecinie. 

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i dopuszczenia się oszustw komputerowych wobec mienia znacznej wartości. Grozi im kara do 10 lat więzienia. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. Z uwagi na grożącą podejrzanym surową karę, prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym, 19 lipca zastosował wobec podejrzanych mężczyzn 3-miesięczny areszt.

Śledztwo w przedmiotowej sprawie pozostaje w toku, sprawa jest rozwojowa, a policjanci prowadzą dalsze czynności procesowe.

Info: policja śląska.

Dodaj komentarz