Minął rok prezydentury Anny Mieczkowskiej. „Dziś podjęłabym taką samą decyzję”

Minął rok od zaprzysiężenia Anny Mieczkowskiej na urząd prezydenta Kołobrzegu. Zapytana przez nas, czy dziś również zgodziłaby się kandydować na to najważniejsze stanowisko w mieście, prezydent Mieczkowska odpowiedziała: – Podjęłabym dokładnie taką samą decyzję. – I przyznaje: – To był trudny rok. Ale dzięki temu satysfakcja z tego, co udało nam się osiągnąć, jest większa.

Na zdjęciu chwila po zaprzysiężeniu na stanowisko prezydenta Kołobrzegu 19 listopada 2018 roku. Fot. Marek Kawęcki (gmindygowo.pl)

Bez wątpienia pierwszy rok prezydentury Anny Mieczkowskiej, a prawdopodobnie i cała prezydentura, która kończy się w 2023 roku, zapisze się w historii miasta z przynajmniej dwóch powodów – jest pierwszą kobietą prezydentką Kołobrzegu i pierwszy raz tak dużo projektów społecznych zostało skierowanych wprost do mieszkańców. Zgodnie zresztą z tym, co wielokrotnie było powtarzane w kampanii wyborczej – trwające od kilku lat inwestycje w infrastrukturę miasta trzeba zrównoważyć inwestycjami w jego mieszkańców.

– Podczas przemówienia inaugurującego, tuż po ślubowaniu, powiedziałam, że najważniejszym wyzwaniem mojej prezydentury będzie dążenie do tego, by Kołobrzeg stał się najlepszym miejscem do życia dla wszystkich jego mieszkańców. – mówiła dziś podczas rocznicowego spotkania w urzędzie miasta Anna Mieczkowska. – Niezależnie od wieku, płci, wykształcenia, poziomu materialnego czy przekonań politycznych. Dlatego podmiotem wszystkich moich działań jest człowiek, kołobrzeżanka i kołobrzeżanin oraz relacje między nimi, które powodują, że wszyscy razem czujemy się wspólnotą.

Wyrazem tego podejścia do zarządzania miastem jest sztandarowy projekt Anny Mieczkowskiej z czasów kampanii wyborczej, czyli Kołobrzeska Karta Mieszkańca uprawniająca jej posiadaczy do szeregu zniżek i uprawnień. I trzeba przyznać, że Anna Mieczkowska i jej ekipa zabrali się do realizacji tego projektu bez ociągania. W efekcie już w czerwcu tego roku można było składać pierwsze wnioski o wydanie karty. Dziś system odnotował ich już 10,5 tysiąca. Przypomnijmy też, że oprócz przywilejów, które wprowadził urząd miasta, już 80 prywatnych firm i różnych instytucji dołączyło do karty i oferuje kołobrzeżanom zniżki na swoje produkty i usługi.

Co jeszcze udało się zrobić? Zgodnie z wyborczą zapowiedzią wrócił budżet obywatelski. Miasto w przyszłym roku wyda milion złotych na realizację projektów, które w niedawno zakończonym głosowaniu zdobyły najwięcej głosów mieszkańców.

Prezydent zwiększyła kompetencje Młodzieżowej Rady Miasta. Uzdolniona młodzież (i nie tylko młodzież) od kilku tygodni może ubiegać się o stypendium artystyczne. Ci najbardziej uzdolnieni z jakimiś już sukcesami na koncie, mogą liczyć nawet na 800 zł miesięcznie. Anna Mieczkowska powołała Radę Seniorów i zdecydowała, że przy ul. Koszalińskiej powstanie duży Klub Seniora (otwarcie prawdopodobnie jeszcze w tym roku). 

Ale ostatnie 12 miesięcy to oczywiście nie tylko programy społeczne. W kończącym się właśnie roku ruszyło kilka długo oczekiwanych inwestycji – trwa remont ul. Basztowej, Czarnieckiego i Wschodniej. Przy ul. Okopowej powstaje parking, a przy ul. Radomskiej w miejscu starego przedszkola, powstaje nowoczesna placówka opiekuńczo-wychowawcza. Pięknieją miejskie place zabaw dla dzieci, na których przybywa kolorowych zabawek plenerowych. Na finiszu są przygotowania do rozpoczęcia m.in. remontu targowiska miejskiego i budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5. 

Minusy pierwszego roku prezydentury Anny Mieczkowskiej? Brakuje działań skierowanych do przedsiębiorców. Ale nie byle jakich działań, ale takich, które w konsekwencji zwiększyłyby ofertę interesujących miejsc pracy (czytaj poza gastronomią i hotelarstwem), które dodatkowo oferują ciekawą ścieżkę kariery zawodowej dla młodych i ambitnych ludzi, którzy często właśnie z powodu braku możliwości rozwoju i awansu, opuszczają miasto. Dzieje się tak, bo nawet nie wiem jak rozbudowana Karta Mieszkańca z darmowym rowerem miejskim, darmowym żłobkiem, czy darmową komunikacją miejską dla osób w wieku 60 plus nie zrównoważy pustego portfela i braku satysfakcji zawodowej.

Co jeszcze? Być może w przyszłym roku doczekamy się w końcu pełnomocnika do spraw równego traktowania. Przypomnijmy, że stanowisko to czeka na obsadzenie od ponad pół roku. Właściwy wybór może z pewnością przynieść tyle samo dobrego, co wybór Marcina Racinowskiego na stanowisko pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych. To dzięki niemu kołobrzeskie inwestycje stają się jeszcze bardziej przyjazne osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

– Wielki ukłon w stronę wszystkich urzędników, za to, że te nasze pomysły z wielkim powodzeniem wdrażacie w życie. – zakończyła spotkanie Anna Mieczkowska. – Wiem, że dużo pracujecie a mimo wszystko spotykamy się z wielką życzliwością i każdą propozycje, która składamy państwo przyjmujecie i z wielką determinacją wdrażacie w życie. Dziękuje mieszkańcom Kołobrzegu za wszystkie cenne uwagi, które przekazujecie podczas konsultacji, spotkań i rozmów. Dziękuję radnym, którzy wspierają moje inicjatywy, którzy pozytywnie reagowali na nasze projekty uchwał.

Monika Makoś

W oddzielnym tekście, który jeszcze dziś zamieścimy na naszym portalu, pierwszy rok prezydentury Anny Mieczkowskiej podsumują liderzy dwóch opozycyjnych wobec prezydent Kołobrzegu klubów w Radzie Miasta.

prezydent kg - Minął rok prezydentury Anny Mieczkowskiej. "Dziś podjęłabym taką samą decyzję"

1 Komentarz

Napisz komentarz
  1. Listopad 25, 21:34 Porażka

    Wyborcy chyba już nie popełniają tego samego błędu drugi raz mam nadzieję.

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend