Na plażach w Kołobrzegu są już stojaki życia. Wyjaśniamy, co to takiego

You are currently viewing Na plażach w Kołobrzegu są już stojaki życia. Wyjaśniamy, co to takiego

Drugi rok z rzędu dwa stojaki życia zostały zamontowane na kołobrzeskich plażach. Są to urządzenia wyposażone w sprzęt ratujący życie.

Już po raz drugi tzw. stojaki życia zostały zainstalowane w Kołobrzegu na plaży Zachodniej w okolicach zejścia nr 23 oraz na plaży w Podczelu w okolicach zejścia nr 3 – grobli.

Na wyposażeniu stojaka znajduje koło ratunkowe z 30-metrową liną. Jest to specjalne koło, które umożliwia natychmiastowe udzielenie pomocy osobie znajdującej się w wodzie. Linę można rzucić w kierunku tonącej osoby, co ułatwia jej złapanie i wyciągnięcie na brzeg.

Na stojaki jest też boja ratunkowa. Jest to boja, którą ratownicy często wykorzystują w akcjach ratunkowych. Może być używana jako pływak, który ułatwia osobie w potrzebie utrzymanie się na powierzchni wody lub jako punkt orientacyjny dla ratowników.

W momencie skorzystania ze sprzętu, automatycznie uruchamia się system dźwiękowy, a także zapala się sygnalizator świetlny. Dzięki temu wszyscy obecni w pobliżu są alarmowani o trwającej akcji ratunkowej.

Ważne jest także oznakowanie numerem wejścia na plażę, na której znajduje się stojak życia. Numer ten umożliwia osobie dzwoniącej po pomoc szybkie i łatwe podanie swojej lokalizacji przyjmującemu zgłoszenie.

Stojaki życia stanowią ważny element zapewnienia bezpieczeństwa na plażach, umożliwiając szybką interwencję w sytuacjach zagrożenia życia.

Dodaj komentarz