Nie żyje Marta Paradecka, prezes fundacji „Sztuka dla życia”

W piątek, 12 stycznia odeszła po trudnej, ale heroicznej walce z chorobą Marta Paradecka, prezes fundacji SZTUKA DLA ŻYCIA.

Marta Paradecka była zwolennikiem idei, która za główny cel stawia sobie działania wokół kultury i sztuki jako wartości nadających głębszy sens ludzkiemu życiu. Była organizatorem wielu akcji artystycznych, pomagała i wspierała, ubarwiała, inspirowała, sztuka towarzyszyła jej na każdym kroku.

W ramach projektu „Sztuka w służbie ducha i ciała” fundacja, której szefowała, w pierwszej połowie 2017 roku zorganizowała bezpłatne zajęcia artystyczno – terapeutyczne adresowane do osób chorych onkologicznie, które były rodzajem terapii przez sztukę.
Była aktorką Teatru COGITATUR i współzałożycielką Teatru A PART w Katowicach. W COGITATUR zagrała m.in. w przedstawieniach „W hołdzie Ekspresjonistom” i „Aztec Hotel”. Grała w „Feminie”, współtworzyła widowisko „El Niňo” i projekt „Extracts”.
Zorganizowała świetny festiwal teatralny w Połczynie Zdroju – Połczyńskie Impresje Teatralne, na który pomysł, jak sama mówiła, wziął się z jej głowy i z jej serca. Bo Marta kochała teatr bezgranicznie i bezwarunkowo. W Połczynie prowadziła szkółkę szczudlarstwa, teatr młodzieżowy Free Emotion, Pudełko Marzeń i teatrzyk dziecięcy.
W Kołobrzegu, w Regionalnym Centrum Kultury założyła Teatr KONTAKT, z którym zrealizowała m,in. eksperymentalną formę teatralną – Szczudłodram.
W międzyczasie ukończyła Podyplomowe Studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na PWST we Wrocławiu. Jej spektakl dyplomowy „Odloty”, zaprezentowany 27 kwietnia 2014 w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu otrzymał ocenę celującą, a teatr zaproszono do ponownej prezentacji w PWST we Wrocławiu.
Marta Paradecka prowadziła w RCK warsztaty szczudlarskie, organizowała spektakle, warsztaty i wydarzenia kulturalne.

Marta Paradecka była jedną z pierwszych osób z jaką podjęliśmy współpracę po powstaniu naszego portalu. Przyjaciołom i rodzinie składamy głębokie wyrazy współczucia.

f1 - Nie żyje Marta Paradecka, prezes fundacji "Sztuka dla życia"j - Nie żyje Marta Paradecka, prezes fundacji "Sztuka dla życia"

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend