Poseł Hoc: To rząd PiS poszedł na wojnę z rakiem (…) Polityka nie może być tak zimna, tak bezduszna

– Nie można zbijać kapitału politycznego na cierpieniu ludzi. Polityka nie może być aż tak zimna i bezduszna – rozpoczął swoją konferencję poseł PiS, Czesław Hoc. Kołobrzeski parlamentarzysta odniósł się do ostatnich wydarzeń w Sejmie, w którym pisowska większość przegłosowała przekazanie TVP i Polskiemu Radiu blisko 2 mld zł. Opozycja chciała, aby te pieniądze zostały przekazane na onkologię.

Zachowanie opozycji sejmowej poseł PiS nazwał „polityczną nagonką i zbijaniem kapitału politycznego na cierpieniu ludzkim”, które zdaniem posła „jest niestosowne”.

O przekazaniu pieniędzy mediom publicznym Czesław Hoc powiedział:  -1,95 mld zł wynika z pomnożenia liczby osób zwolnionych z abonamentu razy wysokość opłaty oraz część niewypłaconych rekompensat za 2018 i 2019 roku są to procedury jak w wielu państwach Europy Zachodniej. Po drugie to nie są żywe pieniądze, to są obligacje, papiery wartościowe. Po trzecie to są pieniądze dla TVP i Polskiego Radia, czyli dla misji publicznej, jaką pełni telewizja publiczna. To są przecież również kanały TVP Kultura, TVP Spor i TVP Historia. Proszę sobie wyobrazić, że nie byłoby sportu w telewizji publicznej, na  przykład meczów reprezentacji narodowej? – pytał retorycznie poseł.

Obraźliwy gest posłanki PiS Jolanty Lichockiej, która po głosowaniu w Sejmie pokazała opozycji środkowy palec, poseł skomentował: – Gest niedopuszczalny, działanie nieakceptowalne, poniosła już pewne konsekwencje, być może będą kolejne.

 

„Oświadczenie posła Czesława Hoca, opublikowane na jego oficjalnym profilu na Facebooku:
To rząd PiS realnie poszedł na wojnę z rakiem! Coraz częściej-rak to nie wyrok! Od maja 2019 z inicjatywy PAD mamy Narodową Strategię Onkologiczną – zagwarantowane ustawowe finansowanie w kwocie 5 mld zł (w ciągu 10 lat). To marzenie wielu dziedzin medycyny! Od roku – Pilotażowy Program „Krajowa Sieć Onkologiczna”. Od 1 października 2019 r. System Breast Cancer Units – kompleksowa diagnostyka i zindywidualizowana terapia w raku piersi. W 2020 r. – nakłady na onkologię 11 mld zł! (w 2015 r. – 7,1 mld zł). Terapia celowana molekularnie (personalizowana) z innowacyjnymi lekami (monoklonalne przeciwciała i inhibitory kinaz), radiochirurgia stereotaktyczna (Gamma oraz Cyber Knife), protonoterapia- to Europa i świat! W roku 2021 – prawdziwy hit, będziemy jednym z pierwszych krajów, w którym szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (a więc – eliminacja raka szyjki macicy) będą powszechnie refundowane. Itd. Stąd prośba i apel do opozycji: Polityka nie musi i nie może być aż tak bezduszna i zimna. Onkologia, podobnie jak kardiologia inwazyjna, transplantologia, dializoterapia, trombektomia mechaniczna, choroby rzadkie i in. potrzebuje ciszy i konkretów, a nade wszystko – nadziei. Nie odbierajcie chorym spokoju i nadziei. Cierpienie ma sens, gdy jest nadzieja i zewsząd autentyczna troska!”

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend