Powstanie centrum rozrywki? Miasto robi pierwszy krok

Jeszcze w tym tygodniu ma się zebrać komisja powołana przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która zdecyduje czy wykreślić z rejestru zabytków kołobrzeski amfiteatr. Jeżeli zdecyduje że tak, miasto będzie miało otwartą drogę by postawić przy ul. Fredry nowy i nowoczesny obiekt tego typu.

– Wystąpiliśmy do ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wykreślenie amfiteatru z rejestru zabytków – potwierdza wiceprezydent Kołobrzegu Jerzy Wolski – 11 października zbierze się komisja powołana przez ministra, która o tym zdecyduje.

Amfiteatr został zbudowany w okresie międzywojennym. Dziś jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Więcej – jest na tyle zły, że miejscy urzędnicy z którymi rozmawialiśmy przyznają wprost, że łatwiej go zburzyć i postawić tu nowy budynek niż remontować to co jest.

Pytanie tylko jaki przyjąć zakres prac. Z tego co udało nam się ustalić projektowany obiekt miałby być dużo większy niż ten obecnie. W planach jest nie tylko jego zadaszenie czy budowa garderób, ale również całkiem nowy budynek klubowy w którym mieściłyby się m.in. duża sala prób i magazyn. Bliżej ogrodzenia miałyby powstać całoroczne punkty handlowe. Dochód z ich dzierżawy miałby w przyszłości pokryć koszty utrzymania całego obiektu.

– Z naszego punktu widzenia ten obiekt może funkcjonować nie tylko w miesiącach letnich, ale cały rok – mówi Tadeusz Kielar, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury – Mogłoby to być na przykład Centrum Rozrywki, które odciążyłoby Centrum przy ulicy Solnej. Przenieślibyśmy tam nie tylko część naszej działalności taką jak warsztaty, ale w oparciu o nie moglibyśmy poszerzyć naszą ofertę.      

Miasto wydaje się już zdecydowane na taki scenariusz: – Wkrótce będziemy ogłaszać przetarg na zaprojektowanie całego amfiteatru. To potrwa minimum pół roku. Następnie będziemy szukać dofinansowania na wykonanie tej inwestycji – dodaje Jerzy Wolski.

Wcześniej jednak potrzebna jest zgoda komisji na wykreślenie amfiteatru z rejestru zabytków. Tylko wtedy budowa będzie możliwa. 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend