Prezydent RP Andrzej Duda w Zieleniewie. „Raz przyjedziesz, wrócisz na pewno”

You are currently viewing Prezydent RP Andrzej Duda w Zieleniewie. „Raz przyjedziesz, wrócisz na pewno”

Andrzej Duda, prezydent RP, odwiedził dziś podkołobrzeskie Zieleniewo. W swoim blisko 20-minutowym przemówieniu mówił m.in. o historii regionu, dziękował rolnikom za zwrócenie uwagi na wykup ziemi i fakt „gromadzenia jej w obcych rękach”. Mówił też o sprawiedliwym państwie i płacy minimalnej. Przemówienie świetnie wpisało się w rozkręcającą się pomału kampanię wyborczą przed październikowymi wyborami do Sejmu i Senatu.

– Hasło naszej gminy brzmi „Raz przyjedziesz, wrócisz na pewno”. Zawsze z radością pana tu przywitamy. – mówił wójt gminy Kołobrzeg, Włodzimierz Popiołek witając Andrzeja Dudę dziś o godz. 19 w Zieleniewie. – To dla nas ogromny zaszczyt i historyczna chwila. Dziękuję, że mieszkańcy naszego samorządu są tak ważni, że przyjechał pan w te wyjątkowe odwiedziny osobiście. Jesteśmy dumni, że głowa państwa spotyka się dzisiaj z nami w naszej małej ojczyźnie.

Prezydent RP rozpoczął swoje przemówienie od nawiązań do historii Kołobrzegu: – Miasto trzeba było odbudować. Polacy, którzy tu przyszli i którzy tu się osiedlili, własnymi rękami odbudowali to miasto i śmiało mogą mówić, to jest nasze miasto, bo myśmy je podnieśli z ruin, podnieśliśmy je z niczego. – mówił  Andrzej Duda.

I kontynuował: – Cieszę się, że się z państwem spotykam. Tu jest taka sama Polska jak wszędzie indziej. Ale jest jedna rzecz, za którą chcę wam z całego serca podziękować, a przede wszystkim chcę podziękować tutejszym czy szerzej zachodniopomorskim rolnikom, podziękować za zwrócenie uwagi na problem wykupywania ziemi i gromadzenia jej w obcych rękach często na tak zwane słupy. Dziękuję, że zwróciliście na to uwagę i że mogliśmy zatrzymać ten proceder. (…) Nie mogę nie wspomnieć o jednym tragicznym elemencie, a mianowicie o upadku, zniszczeniu pegeerów i tragedii dziesiątek tysięcy rodzin, która dla wielu ludzi skończyła się stoczeniem się w alkoholizm, stoczeniem się w inne nałogi i często przedwczesną śmiercią. To jest problem ostatniego trzydziestolecia. To było wielkie nieszczęście, którym niesprawiedliwie zsiekano tutejsze ziemie.

Przekonywał: – Musimy budować coraz bardziej sprawiedliwe państwo. Przede wszystkim pod względem podziału dóbr. Ludzie pracują, ludzie płacą podatki. Praca, tej pracy jest coraz więcej (…) Teraz trzeba czynić wszystko, żeby ta praca była jak najlepiej płatna, żeby ludzie w Polsce zarabiali wreszcie godne i godziwe pieniądze, które pozwolą im na spokojne życie. Oczywiście mamy wolny rynek, są firmy, które zatrudniają ludzi, nikt nie zmusi właścicieli firm do podniesienia płac, ale władza ma w swoich rękach różne sposoby na poprawienie bytu ludzi. Jednym z tych sposobów jest regulacja płacy minimalnej. Cieszę się ogromnie, że w ciągu ostatnich lat, od 2014 roku płaca minimalna wzrosła o 25 procent, bo to jest fakt.

Andrzej Duda mówił też o „równym rozwoju” całego kraju, polityce „ukierunkowanej na zwykłego człowieka, na rodzinę”. Wyraził zadowolenie, że program 500 plus został rozszerzony na każde dziecko. Nawiązując do rządów poprzedników, powiedział: – Zamiast rozwijać, to zwijano, likwidowano posterunki policji, likwidowano urzędy pocztowe, likwidowano szkoły. Chciałbym, aby to wszystko wróciło.

Po przemówieniu Andrzej Duda podszedł do przybyłych na boisko w Zieleniewie osób, by z nimi porozmawiać. Następnie miał się udać na spotkanie z samorządowcami w Urzędzie Gminy przy ul. Trzebiatowskiej.

Spotkanie z prezydentem RP zgromadziło na placu rekreacyjnym przy ul. Rycerskiej ok. 500-700 osób (a więc dużo mniej niż na niedawnym spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS w Dygowie). Oprócz sympatyków Prawa i Sprawiedliwości pojawiło się kilka osób z transparentem „Adrian Konstytucja!”.
-Mam szacunek do urzędu prezydenta. – mówił jeden z mężczyzn trzymający transparent.  – Ale nie podoba mi się jego działanie. Nie podoba mi się, że nie przestrzega konstytucji, mimo że przecież stoi na straży prawa.

 

 

Dodaj komentarz