Sobota, RCK, spektakl „Czekamy na sygnał”, godz. 19, bilety 30/35 zł

You are currently viewing Sobota, RCK, spektakl „Czekamy na sygnał”, godz. 19, bilety 30/35 zł

7 października na scenie RCK będzie można zobaczyć najnowszy spektakl Batyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie „Czekamy na sygnał” z nowymi aranżacjami klasycznych utworów polskiej muzyki punkowej i alternatywnej w opracowaniu Tymona Tymańskiego.

„Czekamy na sygnał” Tomasza Ogonowskiego, to opowieść o trudnym doświadczeniu pokoleniowym dzisiejszych pięćdziesięciolatków. Ludzi, którzy pamiętają kryzysy, zaciskanie pasa, dobrobyt na kredyt, żywność na kartki, strajki, pacyfikacje, powstanie Solidarności, stan wojenny, transformację, a teraz żyją w Polsce NATO i Unii Europejskiej.

Temu pokoleniu od początku towarzyszyła muzyka punkowa i alternatywna, która w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, wykorzystując znakomite teksty, odzwierciedlała wszystko, co działo się na ulicach, korytarzach, klatkach schodowych, w zakładach, domach i gabinetach. Te dźwięki zastępowały krzyk, formułowały słowa, dawały nadzieję.

Z połączenia zmiennej rzeczywistości z niezmiennie twardą w wymowie i wyrazie muzyką wziął się spektakl muzyczny Czekamy na sygnał, który bezkompromisowo rozlicza się z przeszłością, teraźniejszością i sięga w przyszłość, a przede wszystkim mówi o niespełnieniu się ideałów młodości.

Postaci są dwie, bohater jeden. Jeden z nas – powiedzieliby przedstawiciele pokolenia Brygady Kryzys. Poznajemy go w dwóch odsłonach – wtedy i dzisiaj. Jednocześnie, w dwóch wnętrzach, jest młodym buntownikiem i podtatusiałym frustratem. Nie prosi o litość, nie rozlicza, lecz zastanawia się, dlaczego wszystko musiało się zmienić, żeby nic się nie zmieniło poza dekoracjami i zestawem niepokojów.

Przebojowe w wymowie, poważne w ujęciu tematu, energetyczne, dowcipne i błyskotliwie zagrane przedstawienie Stowarzyszenia Aktorzy po Godzinach, na szczęście nie stawia nowych pytań. Cierpliwie wyjaśnia, tłumaczy, ale przy tym nie uspokaja, lecz – zgodnie z tytułem – podnosi z fotela wskazując, że najgorszą postawą człowieka wobec kryzysu wartości jest obojętność.


Spektakl będzie można zobaczyć 7 października (sobota) o godz. 19. Bilety: kosztują 30 zł ulgowe i 35 zł normalne. Dostępne w kasie RCK

Reżyseria:Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski
Autor:Tomasz Ogonowski 
Producent: Marcin Borchardt
Obsada:Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Dominik Mrozowska, Katarzyna Ulicka-Pyda, Marcin Borchardt, Artur Czerwiński, Wojciech Kowalski, Piotr Krótki, Wojciech Rogowski, Jacek Zdrojewski
Scenografia:Beata Jasionek
Opracowanie muzyczne:Tymon Tymański
Kostiumy:Beata Jasionek
Choreografia:Arkadiusz Buszko

Źródło: RCK

Dodaj komentarz