Tak miałby wyglądać Skwer Pionierów i Park 18 Marca. Wynik konkursu „Zielone Tarasy Kultury” (WIDEO)

Miasto zorganizowało konkurs architektoniczno-urbanistyczny „Zielone Tarasy Kultury” na zagospodarowanie Skweru Pionierów i Parku 18 Marca. Wpłynęło 15 prac.

Zorganizowane przez urząd konsultacje nie pozostawiły złudzeń. Mieszkańcy chcą, aby w tym miejscu było więcej zieleni, zadbane alejki, ale także odbywały się wydarzenia kulturalne.

Skwer ma służyć chwili wytchnienia i jednocześnie tętnić życiem. Temu zadaniu starało się sprostać piętnastu uczestników konkursu, którzy nadesłali swoje propozycje zaaranżowania tego miejsca.

Wszyscy uczestnicy konkursu doskonale wpisali się swoimi pomysłami w charakter Kołobrzegu, a powołany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich – Oddział Koszalin sąd konkursowy stanął przed naprawdę trudnym zadaniem.

Ostatecznie I nagroda w wysokoścu 30 tys. zł została przyznana dla: „Julian Żmijewski i Andrzej Jaworski, JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski S.C.,” z Warszawy, którzy zaproponowali m.in. uspokojenie ruchu kołowego na ul. Sybiraków i przeniesienie w miejsce, gdzie dziś znajdują się miejsca postojowe Alejki Kolekcjonerów (Giełdy Staroci), która co roku rozstawia się latem na Skwerze Pionierów. Na samym skwerze miałby stanąć okrągły Pawilon Deszczowy.

Z uzasadnienia wyniku konkursu: „Nagrodę przyznano za koncepcję otwartego formowania Skweru Pionierów Kołobrzegu, wprowadzającą eleganckie, proste formy zabudowy, dobrze korespondujące z bogactwem parkowej zieleni. Rozwiązanie umożliwia równocześnie elastyczną, etapową i „mało inwazyjną” realizację. Likwidacja miejsc parkingowych przy ul. Sybiraków i zorganizowanie
wzdłuż niej Giełdy Staroci stanowi rozwiązanie korzystne z punktu widzenia integracji Skweru Pionierów Kołobrzegu z Parkiem 18 Marca, może jednak okazać się propozycją trudną do realizacji. Ewentualne przeniesienie Giełdy Staroci w inne miejsce nie stanowi o degradacji
wartości pracy.”

Kolejnym etapem będą negocjacje z autorami zwycięskiej pracy na wykonanie, na podstawie pracy konkursowej, kompleksowej dokumentacji projektowej dla zadania pod nazwą „Rewitalizacja Skweru Pionierów Kołobrzegu” w Kołobrzegu.

Więcej w materiale wideo.

plansza 2 1 1024x717 - Tak miałby wyglądać Skwer Pionierów i Park 18 Marca. Wynik konkursu „Zielone Tarasy Kultury” (WIDEO)

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend