Wystawa: „Irena Szewińska. Wielka Dama sportu na fotografiach Janusza Szewińskiego”

Od 20 września do 1 grudnia 2019 roku w Kompleksie Milenium można będzie podziwiać wystawę fotograficzną „Irena Szewińska. Wielka Dama sportu na fotografiach Janusza Szewińskiego”.

Irena Szewińska to jedna z najsłynniejszych sportsmenek XX wieku i najwybitniejsza lekkoatletka w Polsce. Rekordy świata, medale i zwycięstwa sprawiły, że w 1974 roku została uznaną najlepszą sportsmenką globu. Żaden inny polski sportowiec nie dostąpił tak wielkiego zaszczytu, jakim było odebranie z rąk prezydenta Francji najwyższego sportowego wyróżnienia – Medalu Grand Prix Francuskiej Akademii Sportu. Jej największy sukces to pobicie rekordu świata na 400 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.

Po zakończeniu kariery sportowej Irena Szewińska działała w polskim i światowym ruchu olimpijskim, aktywnie działała na rzecz lekkiej atletyki i promowała udział kobiet w sporcie.

Irena Szewińska to kobieta, która aktywnie łączyła sportowy wyczyn ze społecznym czynem. Była inspiracją do tworzenia naprawdę wspaniałych projektów, nie tylko sportu kobiecego. Jej aktywność mogliśmy obserwować podczas najważniejszych wydarzeń państwowych, spotkań międzynarodowych oraz konferencji na rzecz wielu akcji społecznych. Chciałbym, aby o jej wielkich osiągnięciach nigdy nie zapomniano, bo jej osoba jest w pełnej okazałości obrazem prawdziwego sportu i jego misji – mówi Bogusław Mamiński, organizator wystawy, lekkoatleta, olimpijczyk, wicemistrz świata i Europy”.

Ekspozycja obejmuje blisko 100 fotogramów obrazujących prawie 20-letnią karierę sportową najsłynniejszej polskiej lekkoatletki, trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej, a także jej życie prywatne i spotkania z różnymi osobistościami ze świata sportu i polityki.

Autor prezentowanych zdjęć – Janusz Szewiński, fotoreporter „Przeglądu Sportowego, prywatnie mąż i trener sportsmenki. Przez te wszystkie lata towarzyszył jej na bieżni, treningach, zawodach i w okolicznościach prywatnych.

 Biografia i życiorys Ireny Szewińskiej


Była jednym najbardziej utytułowanych polskich sportowców, najwybitniejszą lekkoatletką w historii: stawała na podium najczęściej, bo na czterech kolejnych odbywających się igrzyskach olimpijskich, zostając siedmiokrotną medalistką igrzysk olimpijskich (zdobyła w efekcie swych startów aż 3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe). Była przy tym Szewińska dziesięciokrotną medalistką mistrzostw Europy (zdobyła wówczas 10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). Była przy tym wielokrotną reprezentantką Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharu Europy.

Na przestrzeni lat 1965-1979 Irena Szewińska zdobyła 24 medale startując na mistrzostwach Polski, a to w biegu na dystansie 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, jak również w sztafecie 4 razy po 100 metrów, ale i w skoku w dal.

Rozpisywany przez „Przegląd Sportowy” plebiscyt przyznał jej czterokrotnie tytuł najlepszego sportowca Polski, zajmując aż czterokrotnie miejsce drugie.
W 1974 natomiast wybrana została na najlepszą sportsmenką na świecie przez prestiżowy United Press International. Wygrała wówczas także rozpisywany doroczny plebiscyt Track & Field Athlete of the Year.
29 września 2007 Irena Szewińska została uhonorowana doktoratem honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
Zmarła w Warszawie 29 czerwca 2018 roku.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend