Zakaz handlu w niedzielę. Po buty i jaja na stację Orlen?

Od marca ma zacząć obowiązywać ustawa o zakazie handlu w niedzielę. Wcześniej ma zostać zmieniony statut PKN Orlen tak by na stacjach benzynowych można było handlować dużo szerszym asortymentem niż dotąd.

Na zdjęciu stacja benzynowa PKN Orlen przy ul. Koszalińskiej w Kołobrzegu.

PKN Orlen, paliwowy gigant na krajowym rynku, na 2 lutego zwołał Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie. Na spotkaniu ma zostać zmieniony statut tak aby w sklepach przy stacjach paliwowych pojawiły się nowe pozycje. Zmiany mają umożliwić spółce m.in. handel owocami, mięsem, jajami, rybami, odzieżą, obuwiem, biżuterią, zegarkami, perfumami, a nawet sprzętu AGD

Wprawdzie Zarząd spółki zaprzecza by zmiana statutu miała związek z zakazem handlu w niedzielę, to trudno uwierzyć tu w przypadek. Tym bardziej, że zakaz nie obejmuje właśnie stacji benzynowych, a ustawa nie przewiduje też żadnych ograniczeń powierzchniowych dla tego typu obiektów. Dlatego łatwo sobie wyobrazić, że na stacjach w niedzielę będzie można zrobić zakupy tak jak w każdym innym sklepie.

Inny gracz na rynku paliw Grupa Lotos SA również nie wyklucza podobnych działań.

PKN Orlen dominuje na polskim rynku paliw. Ma najwięcej stacji benzynowych, bo 1758. Lotos na koniec roku 2017 miał 490 stacji.
Stacje Orlen w Kołobrzegu znajdują się przy ul. Koszalińskiej 48B i Toruńskiej 1. Czy już niedługo będziemy robić tu w niedzielę zakupy tak jak w zwykłym spożywczaku? Przekonamy się wkrótce.

Przypomnijmy, zakaz handlu w niedziele ma wchodzić etapami. Od marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 2020 roku – zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend