Zbadają wskaźnik BMI dzieci w kołobrzeskich podstawówkach. Następnie zaproszą je m.in. na fitness

Kołobrzeg jest liderem polsko-niemieckiego programu „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach”. Dzięki niemu dzieci mają m.in. stracić nadwagę, więcej się ruszać i lepiej się odżywiać.

We wrześniu w sześciu kołobrzeskich podstawówkach rusza program „ZDROWE DZIECI W ZDROWYCH GMINACH/GESUNDE KINDER IN GESUNDE KOMMUNEN” współfinansowany przez Unię Europejską.

Celem projektu jest wdrożenie programu edukacyjnego, który będzie promował zdrowy styl życia wśród dzieci, które w roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęły naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych na terenie czterech gmin województwa zachodniopomorskiego (oprócz Kołobrzegu jeszcze w gminie wiejskiej Kołobrzeg, gminie Stepnica i Goleniów) oraz drugich klasach szkół podstawowych z miasta Schwedt nad Odrą.

Na początek przeprowadzone będą 4 testy motoryczne dla dzieci, z określeniem dla każdego wskaźnika BMI (wskaźnik masy ciała). Następnie projekt przewiduje, że oprócz 3 godzin w tygodniu obowiązkowych zajęć ruchowych, każde dziecko będzie miało możliwość skorzystania z dodatkowych 2 godzin.
Dla każdej klasy raz w miesiącu prowadzone będą godzinne zajęcia z dietetykami, lekarzami, instruktorami fitness, terapeutami. Będą one dotyczyć zasad zdrowego odżywiania, nadwagi i jej wpływu na zdrowie człowieka, aktywności jako sposobu spędzania wolnego czasu, uzależnienia od mediów itp. Do zajęć szkoły chcą zaprosić również rodziców. Zorganizowane będzie 5 międzynarodowych zawodów sportowych, a przerwy mają być uczestnictwo dzieci w tzw. „aktywnych przerwach”.

Ponadto kołobrzeski magistrat zamierza doposażyć istniejące place zabaw o urządzenia zabawowe, wyposażyć szkoły w sale dietetyczne, które pozwolą na prowadzenie praktycznych zajęć tematycznych z zakresu zdrowego odżywiania i przygotowania posiłków. Sale gimnastycznych dostaną dodatkowy sprzęt sportowy.

Gminy chcą w ten sposób doprowadzić m.in. do zmniejszenia nadwagi wśród uczniów, zwiększenia aktywności ruchowej dzieci, wyrobienia u uczniów nawyków poprawnego żywienia oraz poznania wybranych zdrowych, regionalnych potraw polskich i niemieckich.

W Kołobrzegu w projekcie wezmą udział Szkoły Podstawowe nr 3, 4, 5, 6, 8 i 9. Program będzie prowadzony od 1.09.2018 r. do 28.02.2021 r.

Całkowita wartość projektu to 1 300 689,49 EUR. W Kołobrzegu projekt wart jest 484 529,50 EUR (środki własne Gminy Miasto Kołobrzeg – 63 199,50 EUR).

 

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend