Radni sejmiku chcą własnej uchwały antysmogowej dla woj. zachodniopomorskiego i proponują zakazy

Radni SLD chcą wprowadzić w woj. Zachodniopomorskim własną uchwałę antysmogową: To SOS dla zdrowia mieszkańców regionu! – przekonują.

Zakaz palenia węglem kamiennym złej jakości, węglem brunatnym czy mokrym drewnem chcą wprowadzić radni sejmiku. Uchwala miałaby wejść w życie od przyszłego roku.

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej przedstawili własny projekt uchwały antysmogowej dla województwa zachodniopomorskiego. To odpowiedź na przyjętą przez rządzącą w województwie koalicję PO-PSL kilka tygodni temu uchwałę, w które władze wojewódzkie apelują o „wzmożoną czujność” w walce ze smogiem.

Szczegóły uchwały przedstawił radny Jerzy Kotlęga: – Na ostatniej sesji Sejmiku otrzymaliśmy blisko 300 stronicowy dokument pełen analiz i wykresów, oparty na pomiarach kilku stacji pomiarowych poprzez „modelowanie matematyczne”, w którym koalicja PO-PSL proponuje podejmowanie różnych „działań krótkoterminowych”, jak ograniczenia palenia w kominkach czy unikanie przebywania dzieci na otwartej przestrzeni w czasie, kiedy występuje smog. My proponujemy uchwałę na wzór tej przyjętej na Dolnym Śląsku czy w Małopolsce. Proponujemy aby wszystkie urządzenia montowane od 1 stycznia 2019 roku spełniamy kryteria antysmogowe. Do 2028 roku, czyli w ciągu najbliższych 10 lat musiałyby być wymienione wszystkie stare piece w gospodarstwach domowych. Jako źródło finansowania wskazujemy Regionalny Program Operacyjny oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, które mają środki na ten cel. W zależności od przyjętych kryteriów województwo powinno ponosić od 70% do 100% kosztów wymiany takich pieców w każdym gospodarstwie domowym.

Uchwała SLD została złożona do przewodniczącej Sejmiku Teresy Kaliny. Radni będą zajmowali się nią na najbliższej sesji, czyli w kwietniu.
Do przegłosowania uchwały SLD potrzebuje głosów koalicji PO-PSL, która ma większość w sejmiku, marszałka i cały zarząd.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend