Kołobrzeg ma nowoczesną linię do segregacji i sortowania odpadów. Inwestycja warta jest ponad 51 mln zł

Dziś prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska wraz z prezesem spółki Miejski Zakład Zieleni Dróg i Ochrony Środowiska Jackiem Kurzajem podsumowali inwestycję „Modernizacja Instalacji Komunalnej w Korzyścienku”. To znaczący krok naprzód jeśli chodzi o postęp technologiczny w przetwarzaniu odpadów. 

Po 22 miesiącach prac powstała duża hala z jedną z najnowocześniejszych tego typu instalacji – zautomatyzowaną linią do przetwarzania i sortowania odpadów. Koszt tej inwestycji to 51.192.442,33 zł brutto. Uzyskane dofinansowanie to 13,5 miliona złotych w ramach dwóch projektów z RPO.

Jak powiedziała prezydent miasta Anna Mieczkowska: „Gospodarka komunalna i cały proces prowadzący do właściwego zagospodarowania odpadów to jedna z najważniejszych i najkosztowniejszych dziedzin z życia każdego miasta. Przeprowadzona modernizacja pozwoli na ograniczanie kosztów funkcjonowania całego systemu.”

Sortowania odpadów komunalnych, wyposażona jest teraz między innymi w nowe sito obrotowe, separator balistyczny, separatory metali żelaznych i nieżelaznych, a także separatory optyczne, co czyni ją jedną z najnowocześniejszych tego typu instalacji dostępnych na rynku. 

Nowa linia umożliwi segregowanie i przetwarzanie odpadów zbieranych w sposób selektywny (tworzywa sztuczne oraz papier), a także odpadów zmieszanych. Modernizacja przyczyni się do poprawy jakości segregowanych surowców wtórnych, zwiększy się znacząco ich ilość, zmniejszy się przy tym ilość odpadów wywożonych do dalszego przetwarzania. 

Teraz spółka MZZDiOŚ przez 6 miesięcy będzie prowadziła próby eksploatacyjne w celu sprawdzenia pełnej zgodności wszystkich parametrów instalacji z wymogami przepisów. 

odpady2 1024x473 - Kołobrzeg ma nowoczesną linię do segregacji i sortowania odpadów. Inwestycja warta jest ponad 51 mln zł

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend