Policjanci kontrolują sklepy. Sprawdzają, czy po zmianie prawa ten produkt nie trafia do dzieci

You are currently viewing Policjanci kontrolują sklepy. Sprawdzają, czy po zmianie prawa ten produkt nie trafia do dzieci

Przypominamy, że od 1 stycznia 2024 r. wszedł w życie zakaz sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny osobom niepełnoletnim. Nowe przepisy zakazują ponadto ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, a także w automatach. Za sprzedaż energetyka osobie poniżej 18-go roku życia grozi kara do 2 tysięcy złotych grzywny. Policjanci z pracownikami sanepid-u prowadzą kolejne kontrole.

Źródło: Policja.

Zgodnie z ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, która opublikowana została 28 sierpnia, wprowadzono zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli tzw. energetyków lub napojów energetycznych) osobom poniżej 18. roku życia. Zakaz sprzedaży obowiązuje także na terenie szkół i innych placówek oświatowych oraz w tzw. automatach vendingowych.

Ustawa określa, co uznaje się za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Według definicji wprowadzonej w ustawie, jest to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie.

Zgodnie z ustawą producent i importer napojów energetycznych obowiązkowo będzie musiał umieścić na opakowaniu jednostkowym w sposób trwały i nieusuwalny, czytelną oraz widoczną informację o treści „napój energetyzujący” lub „napój energetyczny”. Jeśli więc osoby produkujące lub importujące napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny, na opakowaniach jednostkowych nie umieszczą takiej informacji, czym niedopełnią wymogów wskazanych w ustawie,  będą podlegać grzywnie do 200 000 zł lub karze ograniczenia wolności, albo obu tym karom łącznie.

Ustawą wprowadzono także sankcję dla podmiotu sprzedającego napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom poniżej 18 roku życia, na terenie szkół, jednostek systemu oświaty oraz w automatach. Wykroczenie to zagrożone jest karą grzywny do 2000 zł. Tej samej karze będzie podlegał kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia tego wykroczenia.

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego, sprzedawca może żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek klienta.

Dodaj komentarz