W sobotę wielkie sprzątanie brzegów Parsęty. Na koniec piknik i moc atrakcji

Wielkie sprzątanie brzegów Parsęty. Spotykamy się na parkingu za mostem w Ząbrowie w sobotę 8 czerwca o godzinie 11.00.

 Już po raz czternasty firma Troton, najstarsza polska organizacja ekologiczna Klub Gaja, i Porozumienie dla Parsęty, zapraszają na Wielkie Sprzątanie Parsęty. W tym roku spotykamy się w sobotę 8 czerwca 2019 o godzinie 11.00, jak zwykle na parkingu za mostem w Ząbrowie.

W programie imprezy m.in.  konkursy o tematyce ekologicznej, występy  dziecięcych grup wokalnych działających przy OPP w Kołobrzegu, zespołu ludowego „Podlotki” z Gościna, dziecięcej grupy baletowej oraz zespołu taekwondo Ap Chagi z Robunia.

W tym roku uczestnicy sprzątania będą mieli możliwość zapoznania się z historią swojego regionu i wzięcia udziału w historycznej rekonstrukcji pt.  „Skarby Parsęty – ryba i rybacy wczesnego średniowiecza” . Do tego grochówka, grill, a dla spragnionych napoje.

W tym roku, po raz kolejny, organizatorzy wręczą statuetki „Przyjaciela Parsęty”. Otrzymają je osoby oraz instytucje, które wspierają  akcję oraz przyczyniają się do zachowania dobrostanu jednej z najpiękniejszych polskich rzek – Parsęty.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Porozumienie dla Parsęty w 2005 roku „zaadoptowało” Parsętę. Program Zaadoptuj rzekę jest organizowany przez Klub  „Gaja”. Jego adresatem są szkoły, samorządy i instytucje w całej Polsce. Obejmuje takie działania jak sprzątanie rzeki i jej brzegów, zajęcia terenowe i wycieczki, poznawanie historii i geografii rzeki, nadawanie nazw bezimiennym potokom, organizowanie konkursów plastycznych czy literackich. Do tej pory zaadoptowano 300 rzek.

 W 2008 roku The Green Spider Network, sieć instytucji i organizacji powołanych i wspieranych przez Komisję Europejską i DG Environment uznał akcję „Zaadoptuj rzekę” za jeden z pięciu najlepszych projektów ekologicznych w Europie.

 Firma TROTON uczestniczy w akcji adopcji Parsęty od 2005 roku jako członek założyciel Porozumienia dla Parsęty – pierwszego w Polsce projektu łączącego lokalne instytucje samorządowe, szkoły oraz partnerów biznesowych w akcji ochrony rzek.

Tekst i zdjęcie: organizator.

 troton 19 brzegi parsęty - W sobotę wielkie sprzątanie brzegów Parsęty. Na koniec piknik i moc atrakcji

 

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend