XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Katedrze – 11 lipca koncert inauguracyjny

You are currently viewing XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Katedrze – 11 lipca koncert inauguracyjny

11 lipca koncertem inaugurującym rozpoczyna się XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Katedrze. Usłyszymy  repertuar „MUZYKA  AMERYKI ŁACIŃSKIEJ”, zagra zespół JACARAS. Bilety kosztują 40 zł (normalny) i 35 zł (ulgowy z Kołobrzeską Kartą Mieszkańca).

Regionalne Centrum Kultury zaprasza na koncert inauguracyjny XXIV Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”, który odbędzie się w drugi lipcowy czwartek (11.07) o godz. 20.30 w Bazylice w Kołobrzegu. Do udziału w nim zaproszono zespół Jacaras – unikalną formację muzyczną, która wyspecjalizowała się w wykonywaniu tańców i pieśni pochodzących z XVII i XVIII-wiecznej Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej w opracowaniu na współczesne instrumentarium.

Te rytmiczne i ekspresyjne tańce, stanowiły podstawę dzisiejszej muzyki popularnej wielu krajów, zwłaszcza stylu flamenco. Grupa, wbrew obecnym trendom, wykonuje muzykę dawną na współczesnych gitarach, w pozycji stojącej. Wszystkie utwory z repertuaru Jacaras są autorskimi aranżacjami dokonanymi na zespół na podstawie tańców na gitarę solo bądź pieśni z towarzyszeniem gitary. Inną ważną cechą prezentowanej muzyki jest nawiązywanie do ludowości kultury iberyjskiej, gdyż właśnie z niej rozwinął się w XIX wieku styl flamenco, którego zalążki są słyszalne w wykonaniach zespołu.

Urozmaiceniem repertuaru są także elementy muzyki latynoamerykańskiej, głównie meksykańskiej, a także opracowywane pieśni żydowskie (Sefardyjczyków). Taka oferta koncertowa i sposób jej wykonania powoduje, że zespół wpisuje się zarówno w definiowaną zwyczajowo muzykę klasyczną, jak i rozrywkową. W składzie JACARAS wystąpią: Piotr Zaleski – kierownik zespołu, gitara barokowa, timple canario, śpiew, Julieta Gonzalez-Springer  – śpiew, kastaniety, Łukasz Oleszek –  gitara, śpiew, Mateusz Ławniczak – gitara, śpiew, Łukasz Figiel  – gitara basowa, śpiew i Victor Martínez- Huamán  – instrumenty perkusyjne.

Program koncertu:

1.Antonio de Santa Cruz – Jacaras

2.Santiago de Murcia – Zarambeques

3.Anonim XVII w. – Vuestros ojos

4.Henri de Bailly – Yo soy la locura

5.Juan Hidalgo – Ay que me rio de amor

6.Trad.pieśń sefardyjska – Morena me llaman

7.Trad.pieśń sefardyjska – Berenjena

8.Jose Marin – Si quieres dar

9.Santiago de Murcia – Fandango i trad. Meksyk. Fandanguito

Dodaj komentarz